تلگرام

رابطه هزم مازلو و ایده های کسب درآمد ثابت از تلگرام

در این موضوع که امروز علیرغم فیلتر شدن تلگرام(telegram)، هنوز کاربران زیادی از طرق مختلف از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند شکی نیست.

کاربران زیادی با سنین مختلف و سلایق متفاوت روزانه کانالها و گروههای زیادی را در تلگرام چک کرده و زمانی را در روز به این امر اختصاص می‌دهند.

نیازی به گفتن نیست که در این میان افرادی هم هستند که از این بستر فراهم شده درآمد بسیار زیادی کسب می کنند. ساده ترین راه این است که یک کانال تلگرامی ایجاد کرده و اعضای آن را افزایش داده و شروع به کسب درآمد کنیم. اما چگونه می توان این کار را انجام داد.

چگونه می توان از این اعضا پول گرفت و کسب درآمد کرد.

در ادامه مقاله سعی شده ایده های جدید و جذابی برای این کار ارائه شود .

با دیجیتالی دات آی آر همراه باشید.

در مورد روش های کسب درآمد از تلگرام (telegram)

اولین روشی که در مورد کسب درآمد از تلگرام (telegram) به ذهن خطور می کند این است که یک کانال تلگرامی چندصد هزار عضوی ایجاد کنیم و از راه گرفتن تبلیغات به درآمد های آنچنانی دست یابیم. اما روش کسب درآمد از تلگرام به اینجا ختم نمی‌شود.

کانالهایی هم وجود دارند که خدمات و محصولات واقعی به مردم ارائه می دهند. بر اساس هرم مازلو هر انسان نیازهای متفاوتی دارد. اگر کمی هوشمندانه این نیازها را بررسی کنیم می‌توانیم به سادگی با استفاده از ابزارهای گوناگون، به کسب درآمد بپردازیم.

مازلو maslow

هرم مازلو

(برای دریافت توضیحات بیشتر در مورد هزم مازلو Abraham (Harold) Maslow  به کتاب مدیریت رفتار سازمانی تألیف دکتر علی رضاییان (پدر علم مدیریت بازرگانی ایران) مراجعه کنید.)

 

از آنجاییکه این مقاله در مورد روش های کسب درآمد از تلگرام است باید بررسی کنیم که این نیازها را چگونه می توان در قالب ابزاری به نام کانال تلگرامی در اختیار افراد جامعه قرار داد و از این طریق به درآمد رسید.

یک مثال عرض می کنم. یک خانم خانه دار را در نظر بگیرید این خانم خانه دار می تواند محصولات دستی از نمد  (مثل عروسک و ….) تولید کند. کافی است که یک کانال تلگرامی ایجاد کند. اعضای فامیل را در کانال خود عضو کند و از ایشان بخواهد دیگران را نیز به عضویت در کانال ترغیب کنند. تعدادی عکس از محصولات تولید شده خود در کانال قرار داده و برای هر کدام قیمتی در نظر بگیرد. کار تمام است. در اینگونه مشاغل افرادی که خواهان این محصولات باشند در کانال عضو می شوند و هر کسی برای وقت گذرانی وارد کانال نمی شود در نتیجه این گونه کارها درآمد ثابت و زیادی خواهند داشت.

حالا چطور از طریق تلگرام کسب درآمد کنیم؟

قطعاً که تا اینجا متوجه شدید کسب درآمد از تلگرام در موضوعات مختلف با توجه به تخصص و علاقه شما امکان پذیر است. اما خیلی از دوستان سخت ترین روش را برای کسب درآمد از  تلگرام انتخاب می کنند. آن هم ایجاد کانالی به امید اینکه روزی برسد اعضای کانالشان زیاد شود و از طریق پذیرش تبلیغات کسب درآمد داشته باشند.

البته شاید این روش زمان بر باشد و جدا از این مورد خیلی هم هزینه بر باشد. به خاطر اینکه کانال‌هایی که با این هدف ایجاد می شوند مسلما نیاز به اعضای زیادی نیز دارند. دقیقا مانند سایت‌هایی که تنها سرمایه شان همان بازدیدکنندگانی است که در روز به سایت آن ها سر می زنند!

در سایت دیجیتالی دات آی آر کتابی از برایان تریسی با نام «تمرکز روی هدف» وجود دارد که ماحصل کتاب این است که «همانطور که انرژی متمرکز در اشعه لیزر میتواند فولاد را برش دهد، توانایی شما در تشخیص مهمترین عامل موفقیتتان، در هر وضعیتی، شمارا قادر میکند تا در هر کاری به بالاترین سطوح موفقیت برسید». باید روی جزئی ترین مسأله متمرکز شد و روی نزدیکترین هدف تمرکز کرد. برای موفقیت سریعتر باید کانالی با خاص ترین موضوع ایجاد کرد. نباید هدف شما همه مردم باشند. باید روی قشر خاصی از مشتری‌ها تمرکز کنید.

پیدا کردن ایده مناسب برای راه اندازی کانال تلگرامی

بر خلاف تصور بعضی‌ها کسب درآمد از کانال تلگرام ایده خاصی نمی‌خواهد. فقط کافی است نگاهی به اطراف خود بیاندازید و یکی از نیازهای مردم را ببابید و بینید توانایی مرتفع ساختن این نیاز مردم را دارید یا نه؟ اگر دارید بسم الله.

یک راه دیگر برای پیدا کردن ایده یا موضوع مناسب برای راه اندازی کانال تلگرام، بررسی رقبا در شغلی که دارید است. این موضوع که رقیبان زیادی در این حوزه هستند نباید شما را دلسرد کند. شما چند سوپرمارکت در سطح شهر می بینید. چند نجاری می شناسید. چه تعداد کافی شاپ در شهر شما وجود دارد. تعداد زیاد رقیب در یک حوزه کاری نشان از درآمد زیاد آن حوزه دارد.

از نواقص و کمبودهای خود ایده بسازید. ببینید در چه کاری شما ضعیف هستید. بسیاری از افراد وجود دارند که همین نقص را دارند. مثلاً شما حوصله خواند کتاب متنی ندارید. افراد زیادی با همین مشکل را دست و پنجه نرم می کنند. یک کانال برای فروش کتابهای صوتی ایجاد کنید.

چگونه از مناسب بودن ایده خود مطمئن شویم؟

یکی از راه هایی که مطمئن شوید ایده ای که قصد عملی کردن آن را دارید مناسب است یا خیر این است که از خود مردم بپرسید. برای این کار بهتر است از یک نظر سنجی استفاده کنید. به راحتی توسط ربات Vote@ می توانید نظر سنجی مورد نظر خود را ایجاد کنید. بعد از اینکه نظر سنجی خود را ایجاد کردید باید آن را به اطرافیانتان بدهید. ابتدا از گروه های تلگرامی خانوادگی تان شروع کنید. با فوروارد کردن نظر سنجی خود از دوستان و فامیلتان بخواهید نظرشان را درباره ایده شما بدهند.

البته این را هم بگویم حتما نیاز نیست در نظر سنجی ایده اصلی خود را مطرح کنید! به خاطر اینکه ممکن است ایده شما لو برود. کافی است به صورت غیر مستقیم این کار را انجام دهید. مثلا شما قصد راه اندازی کانالی را دارید که خلاصه کتاب ها، به صورت صوتی در آن وجود دارد. کافی است در نظر سنجی خود بگویید آیا دوست دارید خلاصه کتاب های صوتی را در تلگرام بشنوید؟ آری یا خیر؟

به همین سادگی می توانید ایده خود را محک بزنید. البته خیلی بهتر است برای اینکه افراد بیشتری در نظر سنجی شما شرکت کنند آن را به گروه های دیگر هم فوروارد کنید. فکر می کنم اکثر مدیر گروه ها مشکلی با این قضیه نداشته باشند. چون به هیچ وجه نظر سنجی شما تبلیغاتی نیست.

ایده‌هایی برای شروع کسب درآمد از تلگرام

قبلا به این نکته اشاره شد نوع ایده مهم نیست. اما به هر حال برای هر کاری یک ایده حتی تکراری هم نیاز است. در ادامه با ما همراه باشید تا چند ایده برای کسب و کار تلگرامی شما ارائه دهیم. اما قبل از رسیدن به مبحث ایده ها به این نکته اشاره کنم که در ابتدای کار تا مدتی شما شاید هیچ درآمدی نداشته باشید و این کاملا طبیعی است. باید سعی کنید افراد زیادی عضو کانال شما شوند. افرادی که خواهان خدمات یا کالای حوزه کاری شما باشند.

و اما ایده ها

  • کانال تلگرامی معرفی بازارایاب به صاحبان مشاغل: معمولا سایتهای کاریابی فراوانی وجود دارند که درخواست صاحبان مشاغل را جهت استخدام در خود قرار می دهند. اما من تا کنون کانالی که دخواست کنندکان کار را به صاحبان مشاغل معرفی کند ندیده‌ام. اگر هم وجود داشته باشد تعداد آن کم است. و در این حوزه می توانید فعالیت کنید.

می توانید مشاغل را دسته بندی کنید و با طراحی یک ربات، افراد متقاضی را به صاحبان مشاغل لینک دهید. یا راحت تر از آن اینکه شما نوع مشاغل را با یک هشتگ به عنوان کلمه کلیدی قرار می دهید مثلا #بازاریاب مواد غذایی:  افراد متقاضی این شغل می توانند با نوشتن این عبارت و نام و تلفن خود اسمشان را در لیست شما درج کنند. حالا افراد متقاضی با جستجوی این عبارت همه افراد متقاضی در این شغل را خواهند یافت.

  • دومین ایده نیز برگرفته از یک سایت اینترنتی است. سری به سایت «انجام میدم» بزنید. شما می توانید با دریافت مبلغی اندک از هر فردی، اجازه ثبت توانایی خودش را در کانال خود صادر کنید. مثلا شخصی طراح سایت است. در کانال شما مشخصات فردی و کاری خود را ثبت می کند و مشتری ها در کانال شما دنبال ارائه دهندگان این خدمات می‌گردندد.
  • همانطور که در داخل متن مقاله هم گفته شد. شما می توانید فایل صوتی خلاصه (یا کل) کتابها را در کانال خود قرار دهید. احتمالاً مشتری های زیادی خواهید داشت.
  • کانال نیازمندیهای شهر خودتان را ایجاد کنید.
  • کلا کانال‌هایی که به صورت بومی فعالیت می کنند خیلی خوب و هدفمند هستند. فرض کنید به دنبال شخصی می گردید که محل زندگی اش در شهر شما باشد تا بتوانید از آن به عنوان نیروی کار در کسب و کار خود استفاده کنید. زمانی که کانالی در تلگرام باشد که افراد جویای کار در شهر شما را معرفی کند آیا به سراغش نمی روید؟

در این ایده باید کانالی راه اندازی کنید و آگهی نیازمندی های شهر خودتان را در آن قرار دهید. بهترین راه برای افرادی که قصد دارند کسب و کارشان را به اهالی شهر خود معرفی کنند استفاده از تبلیغات در کانال‌های تلگرامی بومی است. هیچ وقت کسی که مثلا دنبال یک پیک موتوری در شهر کرج است نمی تواند در یک کانال تفریحی تقاضا خود را اعلام کند.

یکی از بهترین مزیت های چنین کانال‌هایی هدفمند بودن تبلیغات در آن است. به خاطر همین هم مردم شهر شما به دنبال کردن کانال شما راغب می شوند. به عنوان مثال شخصی که به دنبال کار در شهر شما است می تواند پیگر کانال شما شود تا هنگامی که مثلا شرکتی آگهی خود را برای جذب نیروی کار در کانال شما ثبت کرد از این موضوع با خبر شود.

مدل درآمد زایی از این ایده هم کاملا مشخص است. شما می توانید در ازای ثبت هر آگهی در کانال خود مبلغی را دریافت کنید. اما پیشنهاد می کنم برای ثبت هر آگهی مبلغ کمی را دریافت کنید تا هر کسی بتواند از کانال شما استفاده کند.

  • یکی از بهترین روش های درآمدزایی در این ایجاد کانال آموزشی است. سایت دیجیتالی با همین رویکرد ایجاد شده و قصد آموزش روشهای افزایش درآمد برای کاربران خود را دارد. می توانید همین سایت را در قالب کانال تلگرامی ایجاد کنید. مثلا در حوزه آشپزی، در حوزه نقاشی ایرانی، یا حوزه های خاصی که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. فقط در این کانال ها باید محتوای خوبی به مخاطب ارائه دهید تا مشتری دائمی شما باشند.

 گرفتن ممبر فیک ممنوع!

هیچگاه سراغ اعضای غیر واقعی برای کانال تلگرام خود نباشید. شاید در نگاه اول تعداد اعضای کانال این ذهنیت را به مخاطب القا کند که این کانال مطالب خوبی دارد اما وقتی اعضا غیرواقعی باشند تعداد بازدیدها به مراتب کمتر از اعضا خواهد بود و این خود نشان دهنده عدم اعتبار کانال خواهد بود. مرگ کانال تلگرامی خود را با استفاده از ممبر غیرواقعی رقم نزنید.

در انتها تشکر می کنم که با این مقاله همراه بودید.

ایام همیشه به کامتان باشد.

کسب و کارتان را رونق دهید.

dijitali.ir

برای دانلود رایگان کتاب کسب درآمد از تلگرام، ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید.